Blog

Jak działa pozycjonowanie stron?

W dzisiejszym świecie cyfrowym, obecność w internecie nie ogranicza się tylko do posiadania strony internetowej. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest to, aby ta strona była widoczna dla potencjalnych klientów. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi pozycjonowanie stron, zwane również SEO (Search Engine Optimization).

W tym tekście przedstawimy Ci najważniejsze fakty o pozycjonowaniu stron internetowych

Czym jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron to zbiór działań mających na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google i innych wyszukiwarek.

Głównym celem jest pojawienie się strony jak najwyżej w tych wynikach, najlepiej na pierwszej stronie, ponieważ większość użytkowników nie przegląda wyników poza nią.

Uwaga naszego specjalisty: Działania na stronie muszą być skoordynowane i ukierunkowane w konkretny rejon, może to być miasto, województwo lub cała Polska. Pierwsze efekty takich działań zazwyczaj można zobaczyć po 3 miesiącach w zależności od konkurencji jaka występuje na dany obszar

Słowa kluczowe – fundament pozycjonowania

Na początku procesu pozycjonowania kluczowe jest zrozumienie, pod jakimi frazami i słowami kluczowymi potencjalni klienci szukają oferowanych przez Ciebie produktów lub usług. Dzięki odpowiednim narzędziom SEO możesz znaleźć najbardziej odpowiednie słowa kluczowe, które pomogą Ci dotrzeć do właściwej grupy docelowej.


Pierwszym krokiem jest zrozumienie intencji użytkowników – co kieruje nimi, gdy wpisują określone zapytania w wyszukiwarce. Intencje te można podzielić na kilka kategorii: informacyjne (gdy szukają informacji), transakcyjne (gdy są gotowi do zakupu), nawigacyjne (gdy szukają konkretnej strony) i badawcze (gdy rozważają zakup i porównują oferty). Dopasowanie słów kluczowych do tych intencji jest kluczowe dla skutecznego pozycjonowania.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, które pomogą Ci w identyfikacji odpowiednich słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, SEMrush, Ahrefs czy Moz. Te narzędzia dostarczają cennych informacji, takich jak miesięczny wolumen wyszukiwań, poziom konkurencji czy pokrewne frazy, które mogą być równie wartościowe.

Ważnym krokiem jest analiza słów kluczowych używanych przez konkurencję. Zrozumienie, na które frazy stawiają Twoi konkurenci, może dostarczyć wglądu w branżowe trendy i pomóc w zidentyfikowaniu nisz, które mogą być mniej konkurencyjne, a tym samym łatwiejsze do pozycjonowania.

Optymalizacja strony pod kątem SEO

Optymalizacja strony pod kątem SEO jest kluczowym elementem w poprawie jej widoczności w wynikach wyszukiwania. To kompleksowy proces, który wymaga uwzględnienia wielu aspektów.


Dobre praktyki SEO zalecają, aby struktura URL była jak najbardziej przejrzysta i logiczna. Krótkie, opisowe adresy URL nie tylko ułatwiają zrozumienie struktury strony przez użytkowników, ale również pomagają wyszukiwarkom lepiej zrozumieć hierarchię informacji na Twojej stronie. Każdy adres powinien zawierać słowo kluczowe odpowiadające danej stronie, co zwiększa jej relevancję dla wyszukiwarki.
Metatagi, w tym tytuł strony i metaopis, to kluczowe elementy, które wpływają na to, jak Twoja strona jest przedstawiana w wynikach wyszukiwania. Tytuł strony powinien być krótki, ale opisowy, zawierający główne słowo kluczowe. Metaopis powinien zachęcać do kliknięcia, jednocześnie zawierając kluczowe frazy, które odzwierciedlają zawartość strony.

Treść na Twojej stronie powinna być wartościowa, informacyjna i łatwa do zrozumienia. Powinna również być optymalizowana pod kątem wybranych słów kluczowych, ale bez nadużywania ich (tzw. keyword stuffing), co może być penalizowane przez wyszukiwarki. Ważne jest, aby treść była naturalna i przyjazna dla użytkownika, a jednocześnie zawierała odpowiednie słowa kluczowe w odpowiednich miejscach, takich jak nagłówki, podtytuły, pierwszy akapit tekstu, itd.

Zdjęcia i inne elementy graficzne na Twojej stronie również powinny być optymalizowane. Obejmuje to używanie opisowych nazw plików, tagów alt oraz optymalizację rozmiaru zdjęć, aby strona ładowała się szybciej. Tagi alt pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, co jest przedstawione na obrazach, co jest szczególnie ważne, gdy obrazy nie są z jakiegoś powodu wyświetlane.

Szybkość ładowania to jeden z kluczowych czynników rankingowych. Strony, które ładują się wolno, mają tendencję do wyższych wskaźników odrzuceń, co negatywnie wpływa na SEO. Optymalizacja szybkości ładowania może obejmować kompresję obrazów, zmniejszenie kodu JavaScript i CSS, a także wykorzystanie cachowania przeglądarki.


Kiedy coraz więcej osób przegląda internet za pomocą urządzeń mobilnych, ważne jest, aby Twoja strona była responsywna, czyli dostosowana do różnych rozdzielczości i rozmiarów ekranu. Strony przyjazne dla urządzeń mobilnych są lepiej oceniane przez wyszukiwarki i zapewniają lepsze doświadczenie użytkownikom.

Budowanie autorytetu strony

Budowanie autorytetu strony internetowej jest niezbędnym składnikiem skutecznego SEO. Autorytet strony w oczach wyszukiwarek to wskaźnik zaufania, jakości i wiarygodności. Oto kilka strategii, które pomogą zbudować autorytet Twojej strony:

Zdobywanie linków zwrotnych z innych renomowanych stron jest jednym z najważniejszych czynników w budowaniu autorytetu. Wysokiej jakości linki zwrotne wskazują wyszukiwarkom, że Twoja treść jest wartościowa i godna zaufania. Skup się na zdobywaniu linków z witryn o wysokiej reputacji i związanych tematycznie z Twoją branżą. Można to osiągnąć poprzez tworzenie wartościowych treści, które naturalnie zachęcają do udostępniania i linkowania.

Choć linki z mediów społecznościowych nie wpływają bezpośrednio na rankingi w taki sam sposób jak tradycyjne linki zwrotne, aktywność w mediach społecznościowych może zwiększyć widoczność Twoich treści i zachęcić do ich udostępniania. To z kolei może prowadzić do zdobycia naturalnych linków zwrotnych od użytkowników i innych witryn.

Optymalizacja i aktualizacja

Regularne aktualizacje algorytmów Google, znane jako „Core Updates”, mają znaczący wpływ na widoczność Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Te aktualizacje mogą zmieniać sposób, w jaki Google interpretuje i ocenia strony internetowe, co może prowadzić do znaczących wahań w rankingach. Aby sprostać tym zmianom i utrzymać lub poprawić swoją pozycję, kluczowa jest ciągła optymalizacja i aktualizacja Twojej strategii SEO.


Pierwszym krokiem jest zrozumienie, co nowe aktualizacje wprowadzają lub zmieniają w algorytmach Google. Często koncentrują się one na poprawie jakości wyników wyszukiwania, zwalczaniu spamu, lepszym zrozumieniu intencji użytkowników, czy promowaniu stron o lepszej jakości treści. Śledź oficjalne ogłoszenia Google oraz analizy ekspertów SEO, aby zrozumieć, jakie aspekty są aktualnie priorytetowe.

Z każdą aktualizacją algorytmu Google może zmieniać swoje podejście do oceny jakości treści. Dlatego ważne jest, aby regularnie przeglądać i aktualizować istniejące treści na Twojej stronie. Upewnij się, że wszystkie artykuły, opisy produktów i inne materiały są aktualne, wartościowe i zgodne z intencjami użytkowników. Skup się na dostarczaniu użytecznych, dobrze napisanych i unikalnych informacji, które odpowiadają na pytania i rozwiązują problemy Twoich odbiorców.

Nowe aktualizacje algorytmu często podkreślają znaczenie aspektów technicznych stron internetowych, takich jak szybkość ładowania, bezpieczeństwo, responsywność mobilna i strukturalne elementy SEO. Regularnie przeprowadzaj audyty techniczne strony, aby upewnić się, że spełnia ona aktualne wymogi i jest przyjazna dla wyszukiwarek i użytkowników.